Rowerowy spacer do Gamla Uppsala

Gamla Uppsala - kopce królewskie i księżniczka ;)

Gamla Uppsala - kopce królewskie i księżniczka ;)

Jesień przyszła nagle i lada chwila nagle się pewnie skończy. Drzewa się zażółciły i częściowo zdążyły opaść. Temperatury nocą schodzą do 6-7 stopni, podobno ktoś już widział pierwszy śnieg.

Niemniej udało nam się skorzystać z pięknego słonecznego weekendu i jechać do Gamla Uppsala – dawnego pogańskiego ośrodka kultu i cmentarzy liczących około 1500 lat. Najbardziej widoczne są trzy tzw. kopce królewskie (na zdjęciach). W Gamla Uppsala znajduje się też Kościół, który do 1273 roku był siedzibą arcybiskupów. Po więcej szczegółów odsyłam np. tutaj : wikipedia.

Gamla Uppsala - kopce królewskie

Gamla Uppsala - kopce królewskie

Cały ten teren jest miejscem nie tylko klimatycznym, ale też pięknie położonym, z dużą ilością ścieżek (idealny teren na bieganie co z resztą już zdążyliśmy przetestować 😉 ). Trasa wycieczki oczywiście na endomondo 🙂

A tu jeszcze zdjęcie wycinka trasy po której często biegamy.

część naszej najbliższej trasy biegowej

część naszej najbliższej trasy biegowej

Rezerwat w Hjalstaviken

Hjalstaviken - gęsiJak to jest mieć żonę biologa? A tak. Wstajesz rano w sobotę, jedziesz w plener oglądać przyrodę 🙂

Hjalstaviken - gęsi

Byliśmy ostatnio w rezerwacie Hjalstaviken, gdzie co roku gromadzą się gęsi z północnej Szwecji po to by przed odlotem do zachodniej i środkowej Europy zrobić sobie tutaj przystanek. Spędzają tu kilka tygodni, przybierają na wadze i lecą na zimę tam gdzie woda nie zamarza 🙂 Jest ich tam nawet kilkadziesiąt tysięcy i kilka (7?) gatunków. Nie jestem specjalistą od tych rzeczy więc nie będę się wymądrzał, ale taka ilość ptaków i hałas jaki robią jest imponujący. Co ciekawe, można podejść do nich całkiem blisko (mimo mokradeł wokół jeziora są zrobione ambony).

Hjalstaviken - gęsi

Niestety pogoda i światło nie pozwoliły mojemu aparatowi poszaleć. Wklejam kilka zdjęć 🙂Hjalstaviken - gęsiHjalstaviken - gęsi

Hjalstaviken - gęsi